Ćwiczenia logopedyczne pomagają kształtować i prawidłowo rozwijać mowę u dzieci i dorosłych. Jest ich tak wiele, że wciąż można je zmieniać i urozmaicać. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Gdzie szukać ćwiczeń?
Z internetu korzysta już praktycznie każdy. Tam właśnie możemy znaleźć wiele różnych ćwiczeń, gier i zabaw logopedycznych. Możemy także korzystać z książek lub porad logopedy. Na takie ćwiczenia powinniśmy przeznaczać przynajmniej pięć – dziesięć minut dziennie.
Zabaw logopedycznych jest naprawdę wiele. Możemy spotkać się z – ćwiczeniami policzków, języka, warg, a również z takimi, które kształtują wymowę poszczególnych głosek. Do większości zadań nie potrzebujemy specjalnego sprzętu. Możemy wykonywać je w każdej wolnej chwili, na przykład oglądając telewizję, czy jadąc samochodem. Oto kilka przykładów:
– układanie ust w tzw. dzióbek
– kląskanie językiem
– wciąganie policzków
– dotykanie nosem brody, nosa
Pomocnym ćwiczeniem logopedycznym jest również powtarzanie trudnych do wymowy wierszyków. Pomogą one usprawnić narządy mowy. Poza tym ciekawą zabawą jest naśladowanie różnych dźwięków. Na przykład szumu wiatru, czy odgłosów zwierząt.
Podczas kształtowania mowy u dzieci, ważną rolę odgrywają także zabawy oddechowe. Zachęcajmy dziecko do dmuchania :
– baniek mydlanych
– zabawkowych wiatraczków
– papierowych statków na wodzie
Pomysłów na takie zabawy jest bardzo wiele, wystarczy trochę kreatywności i wyobraźni. Poza wykonaniem ćwiczeń warto skonsultować się z logopedą. Wizyty u specjalisty i regularne ćwiczenia doprowadzą każdego do sukcesu.