Wyjątkowa forma połączenia historyjek obrazkowych z krótkim teksem jaką jest komiks została pokochana przez miliony dzieci i dorosłych na całym świecie. Komiksy zyskały również wielką popularność w Polsce, głównie za sprawą serii Janusza Christy „Kajko i Kokosz”.
Fabuła i bohaterowie
To największe i najpopularniejsze dzieło Christy przedstawia historię dwóch słowiańskich wojowników. Tytułowi bohaterowie to Kajko i Kokosz zamieszkujący w grodzie kasztelana Mirmiła. Wojownicy bronią swojej wioski przed zakonem złowrogich rycerzy-rozbójników nazwanych Zbójcerzami. Całość ukazana została w zabawny i humorystyczny sposób. Kajko został przedstawiony jako dzielny, inteligentny i sprytny wojownik drobnej postury, zaś Kokosz jako łysy i gruby, a choć silny to wyjątkowo tchórzliwy i przesądny. Pozostali bohaterowie to m.in. kasztelan Mirmił, czarownica Jaga, przyjaciel wojowników – Łamignat, Lubawa – żona Mirmiła oraz Zbójcerze.
Fenomen komiksu
Charakterystycznym elementem komiksu są odniesienia do realnych wydarzeń historycznych. Głównie do konfliktu polsko-krzyżackiego oraz wiele aluzji do peerelowskiej codzienności.
Na rynku wydawniczym ukazało się aż 20 tomów z przygodami Kajko i Kokosza (wszystkie znajdziesz m.in. na https://egmont.pl/seria/KAJKO-I-KOKOSZ,s,633878). I choć premiera miała miejsce na łamach „Wieczoru Wybrzeża” w 1972 roku komiks ten ciszy się popularnością do dziś. Przygodny głównych bohaterów przyciągają nowe pokolenia czytelników, a ci starsi wciąż do nich wracają. Komiks doczekał się przedstawienia w formie gry komputerowej, spektaklu teatralnego, a także kilku ekranizacji.