Rozwój mowy należy do jednych z najważniejszych wyznaczników prawidłowego rozwoju dzieci. Niekiedy jednak rozwijanie umiejętności komunikacji werbalnej wymaga wsparcia w postaci terapii logopedycznej. Zajęcia ze specjalistą przynoszą zwykle wymierne efekty, są jednak dla dziecka sporym wyzwaniem i ciężką pracą. Osiągnięcia warto wspierać także w czasie codziennych aktywności w domu. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie podczas zabawy gier logopedycznych. Czym są i w jaki sposób gry logopedyczne przyczyniają się rozwoju mowy u dzieci?
Czym są gry logopedyczne?
Gry logopedyczne zostały opracowane przez specjalistów w taki sposób, aby skłaniały dziecko do ćwiczenia mowy podczas trwającej rozgrywki. Wypowiadanie słów, zdań lub samych dźwięków jest elementem zasad gry, dotyczy wszystkich graczy, więc dziecko nie ma wrażenia, że znów proszone jest o wykonywanie żmudnych ćwiczeń wymowy.
Dzięki interesującej dla dziecka tematyce i atrakcyjnej formie gry, maluch przede wszystkim dobrze się bawi. Rozwija również zdolność współpracy w grupie i podporządkowywania się regułom. W zależności od rodzaju wybranej gry, zabawy tego typu mogą wspomagać również logiczne myślenie, kreatywność – a to wszystko w połączeniu z ćwiczeniami mowy, korygującymi wymowę i poszerzającymi zasób słownictwa.
W jaki sposób gry wspierają rozwój mowy?
Zabawa jest naturalnym stymulantem rozwoju dziecka. Podczas zabawy dzieci w naturalny sposób uczą się, zdobywają nowe umiejętności społeczne, w tym dotyczące komunikacji werbalnej, nawiązują przyjaźnie, sprawdzają się w rywalizacji. Gry logopedyczne łączą umiejętnie ćwiczenia poprawnej wymowy i rozwijające zasób słownictwa z dziecięcą ciekawością nowych wyzwań i przyjemnością płynącą z zabawy.
Stosowanie gier pozwala skutecznie utrwalać umiejętności ćwiczone przez dziecko podczas zajęć z logopedą w sposób niejako mimowolny. Korekcja wymowy odbywać może się w sposób przyjemny, ponieważ jest bezpośrednio powiązana z atrakcyjną dla dziecka rozrywką. Interakcje z pozostałymi graczami wymagają komunikowania się, jednak w formie łatwiejszej do zaakceptowania przez malucha niż żmudne powtarzanie problematycznych głosek. Jeśli odpowiednio wybierzemy grę i przypadnie ona dziecku do gustu, z pewnością samo będzie się domagało rozegrania kolejnej partii. Nauka przez zabawę w przypadku najmłodszych przynosi najlepsze rezultaty. Z tego względu warto zaopatrzyć się w gry logopedyczne różnego rodzaju.
Jaki rodzaj gry logopedycznej wybrać?
Gry logopedyczne (https://www.eduksiegarnia.pl/gry-pomoce-zabawki-logopedyczne) dostępne są w różnych rodzajach – od tradycyjnych gier planszowych, kart i układanek, przez gry typu memory i scenariusze zabaw z wykorzystaniem akcesoriów i zabawek. Niezależnie od tego, jaki typ gry wybierzemy, aby mogła spełnić swoje zadanie musi być interesująca dla dziecka. Z tego względu równie ważna jak funkcja terapeutyczna gry, jest jej tematyka oraz strona wizualna. Nawet najmłodsze dzieci miewają ściśle zainteresowania – postacie z bajek, zwierzątka domowe, dinozaury, maszyny i pojazdy. Dopasowanie tematyki gry do fascynacji malucha sprawi, że z przyjemnością będzie grać, ćwicząc jednocześnie poprawną wymowę i ucząc się nowych słów.
Gry należy dobierać również do wieku i możliwości poznawczych dziecka. Zbyt trudna gra planszowa o skomplikowanych zasadach może zniechęcić malucha, który nie będzie w stanie zapamiętać reguł. Zbyt łatwa z kolei szybko się znudzi, przez co stracimy możliwości kontynuowania z jej pomocą ćwiczeń logopedycznych. Najlepiej poprosić o pomoc w wyborze dziecko, a później grać wspólnie całą rodziną.