Do czego służą bajki terapeutyczne?

Bajki terapeutyczne mają wspomóc dziecko w walce z lękami oraz radzeniem sobie w trudnym sytuacjach. Choć dla rodziców niektóre kwestie wydają się być błahe, to w oczach dziecka często urastają do niewyobrażalnych rozmiarów. Z tego też powodu stosowane są wspomniane bajki.

Dla kogo przeznaczone są bajki lecznicze?

Bajki terapeutyczne są przeznaczone dla maluchów od czwartego roku życia. Jest to dolna granica, ponieważ w tym wieku dzieci prawidłowo odbierają przekaz terapeutyczny bajki, nabywają zdolności decentracji interpersonalnej. To z kolei wiąże się z tym, że dziecko myśli, co w danej sytuacji zrobiłaby inna osoba, bądź o czym by myślała.

Czym są terapeutyczne bajki?

Wbrew pozorom, bajki terapeutyczne nie są bajkami zwykłymi. Koncentrują się one na najtrudniejszych tematach, często związanych z emocjami. Są one wręcz naszpikowane wzorami radzenia sobie z silnymi przeżyciami i problemami, a także wyjaśniają emocje, nazywają je i nadają im znaczenie. Bohaterowie bajek przeżywają podobny problem do dziecka, co zmienia sposób postrzegania go przez malucha.

Wśród bajek leczniczych wymienia się kilka rodzai, na przykład:
– bajki psychoterapeutyczne związane z negatywnymi lękami, emocjami i przeżyciami, jak np. rozwód rodziców czy adaptacja w przedszkolu;
– bajki psychoedukacyjne mają za zadanie zmienić sposób myślenia o problemie i pomoc w poradzeniu sobie np. z pobytem w szpitalu;
– bajki relaksacyjne pozwalają uspokoić się, odprężyć i zregenerować. Często czyta się je od 3 do 7 minut.