Przykładowe ćwiczenia wg nauki o ruchu

Coraz więcej rodziców szuka informacji jak wspomóc prawidłowy rozwój swoich pociech w domowym zaciszu. Formą rozwoju koordynacji ciała i umysłu, którą z łatwością można wprowadzić do codzienności dziecka jest kinezjologia edukacyjna https://www.eduksiegarnia.pl/kinezjologia, przeżywająca – jako nauka – swą drugą młodość.

Od czego zacząć trening – ćwiczenia aktywizujące

Pierwszym polecanym ćwiczeniem dla dzieci są tzw. leniwe ósemki. W powietrzu kreślimy leżącą cyfrę „8” tak, aby jej środek był naprzeciw nosa, a wykonywane ruchy uważnie śledzimy wzrokiem. Zadanie koordynuje pracę narządu wzroku i poprawia ruchliwość gałek ocznych. W myśl kinezjologii, poprawia to zdolność czytania poprzez rozwój umiejętności rozróżniania symboli oraz zwiększenie odpoczynku oka podczas skupienia mięśni wewnątrz-gałkowych.
Drugim ćwiczeniem, które możemy zaproponować dzieciom jest oddychanie brzuchem. Leżąc lub stojąc, wypełniamy przy wdechu klatkę piersiową i jamę brzuszną powietrzem. Wydech wykonujemy krótkimi dmuchnięciami. Podczas pełnego cyklu wdechu i wydechu, trzymamy ręce na podbrzuszu obserwując jak palce obu rąk cyklicznie zbliżają i oddalają się od siebie. Oddziaływanie ćwiczenia na umysł dziecka polega na poprawie stabilności i odciążeniu centralnego systemu nerwowego, co poprawia umiejętność koncentracji i formułowania wypowiedzi.

Czym uzupełnić zestaw ćwiczeń – zadania energetyzujące

W treningu kinezjologicznym w domowym zaciszu warto uwzględnić ćwiczenie energetyzujące, np. punkty uziemienia. W tym ćwiczeniu trzymamy palce wskazujący i środkowy pod dolną wargą, a drugą rękę kładziemy na górnej krawędzi kości łonowej, kierując wzrok w jej kierunku. Ćwiczenie poprawia akomodację wzroku dziecka, co ma znaczenie przy zadaniach wymagających pracy w bliskim i dalekim polu widzenia (np. przepisywanie w klasie z tablicy do zeszytu).