Istota rozwoju pisma u dzieci

Rozwój pisma u dzieci zaczyna się bardzo często na jeszcze wcześniejszych etapach, co związane jest z uzyskiwaniem tzw. rozwojowych kamieni milowych. Ma to olbrzymie znaczenie z punktu widzenia skutecznej terapii przeróżnych zaburzeń oraz ograniczaniu niekorzystnych zjawisk rozwojowych. Grafomotoryka skupia się na rozwoju zdolności do pisania i rysowania u dzieci, jako wykładniku całościowego stopnia rozwoju psychofizycznego.

Kiedy nabywamy umiejętności rozwoju pisma?

Całościowe nabycie zdolności pisania jest wieloetapowe i bardzo często jest poprzedzone różnego rodzaju etapami w rozwoju tzw. motoryki małej. Chodzi tutaj mianowicie o nabycie sprawności do wiązania butów, zapinania guzików, właściwego chwytania oraz poprawnego posługiwania się nożem i widelcem. Te elementy rozwojowe stanowią swoisty wstęp do właściwej grafomotoryki i są istotne z tego punktu widzenia.

W ocenie grafomotorycznej uwzględnia się następujące elementy:
• Siłę nacisku narzędzia pisarskiego na kartkę papieru,
• Prawidłowy sposób trzymania narzędzia pisarskiego, dostosowany do określonej lateralizacji dziecka,
• Właściwe tempo pisania,

W ocenie grafomotorycznej trzeba także zwracać uwagę na różnego rodzaju elementy towarzyszące pisaniu, takie jak koncentracja uwagi, motywacja do pisania, czy też sposób reagowania na polecenia.

Jak rozwijać umiejętności pisania?

Bardzo ważne jest zrozumienie, że dziecięca grafomotoryka ma bardzo często zróżnicowany charakter, a pewne odmienności od normy mogą mieć charakter nie tyle rozwojowy, co behawioralny i psychospołeczny.